75 713 53 38

Dołącz do nas - jak dostać się do OSP - OSP Świerzawa

Dołącz do nas - jak dostać się do OSP - OSP Świerzawa

Dołącz do nas - jak dostać się do OSP

 • Mateusz Ratajczak

W związku z kilkoma zapytaniami, jakie otrzymaliśmy dotychczas, chcielibyśmy jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Jeśli kiedykolwiek marzyłeś, aby zostać strażakiem, masz chęć niesienia pomocy innym i przede wszystkim nie brak Ci odwagi... Zapraszamy!

Jeśli jednak zastanawiasz się:

 • Ile zarabia strażak OSP?
 • Czy strażacy OSP dostaną dodatek do emerytur?
 • Co z tego będę miał, gdy zapiszę się do OSP?

To miejsce nie jest dla Ciebie! Przede wszystkim, odpowiemy na powyższe:

 • W OSP nie dorobisz się majątku! Owszem... Otrzymujemy ekwiwalent ustanowiony poprzez UMiG w Świerzawie, jednak nie jest on i nie powinien być głównym powodem podjęcia decyzji na TAK. 
 • Większość z nas nawet nie interesuje się żadnymi profitami związanymi z przynależności do OSP. Mamy cele określone poprzez chęć pomagania działania, a nie otrzymywania czegoś w zamian.
 • Co będziecie mieli z tego, gdy już dostaniecie się do OSP? Satysfakcję i ogromną dawkę wiedzy, która może się przydać w życiu codziennym!

Przynależność do OSP to przede wszystkim pasja, która tak naprawdę wychodzi w trakcie! To także odpowiedzialność nie tylko za sprzęt, ale głównie za zdrowie i życie ludzi. To coś, co zrozumiecie w momencie, gdy przyjdziecie i z nami zostaniecie!

Jak dostać się do OSP — Wymagania!

 • Wiek od 18 do 65 lat.
 • Niekaralność.
 • Dobra kondycja fizyczna.
 • Odporność na stres i kontrola nad emocjami.
 • Odpowiedzialność i wywiązywanie się z poleconych zadań.
 • Dyspozycyjność.
 • Umiejętność pracy w grupie
 • Zaangażowanie w życie jednostki.

Wyrażając chęć przynależenia do jakiejkolwiek jednostki OSP, musicie mieć świadomość tego, że udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych wiąże się z pewnymi sytuacjami, których nie da się uniknąć. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy w pożarze budynku nie będzie osób poszkodowanych, które nie zdążyły opuścić budynku. Nie możemy zagwarantować, że zgłoszenia dotyczące zdarzeń drogowych, nie będą dotyczyć osób poszkodowanych, zakleszczonych czy ze znacznymi uszkodzeniami ciała. 

Zdajemy sobie sprawę, że początkowo takie sytuacje dla wszystkich mogą być trudne, jednak stąd umiejętność pracy w grupie i zaangażowanie w życie jednostki jako jedne z wymogów. To, co możemy zagwarantować to każdorazowa rozmowa także na temat tego, co działo się podczas zdarzeń! To bardzo ważne, aby osoby przynależące do jednostki dłużej, wspierały nowe osoby, które prędzej czy później muszą się wdrożyć!

Jak dostać się do OSP — krok po kroku!

Przede wszystkim, konieczne jest wypełnienie kilku dokumentów, którymi wyrazicie między innymi chęć przynależenia do jednostki. Kolejnym krokiem jest wykonanie badań lekarskich, które stwierdzą, że stan Twojego zdrowia pozwala na pracę w warunkach, jakich przychodzi nam pracować niejednokrotnie w ciągu każdego miesiąca. Wbrew pozorom praca w aparacie ochrony dróg oddechowych nie bywa łatwa. Kilkudziesięciominutowa praca kulą kominiarską w zadymieniu, na wysięgniku koszowym czy też drabinie także wymaga od nas wiele. Nasza praca niejednokrotnie wymusza na nas działanie w sytuacjach stresowych, a więc poddani zostaniecie także badaniom psychotechnicznym. 

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku badań lekarskich zostaniecie skierowani na egzaminy teoretyczne oraz praktyczne. Są one organizowane przez komendę PSP w Złotoryi. Egzamin ten składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, gdzie docelowo zostaniecie skierowani na egzamin praktyczny w komorze dymowej. Po uzyskaniu certyfikatów ukończenia szkolenia podstawowego możecie oficjalnie brać udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych jako nasi ratownicy.

Jak dostać się do OSP — jakie koszta ponoszę?

Jako osoba biorąca udział w szkoleniach podstawowych, udająca się na badania lekarskie do wskazanego ośrodka medycyny pracy, nie ponosicie kosztów z tym związanych. Wszelkie szkolenia organizowane przez PSP Złotoryja, szkolenia wewnętrzne czy dodatkowe kursy w trakcie przynależności są nieodpłatne.

Jedyne koszty, jakie ponosisz, to czas i serce włożone w naszą jednostkę.


Kontakt w sprawie dołączenia do OSP!

Jeśli jesteś gotów podjąć się wyzwania, chcesz robić dokładnie to, co my, skontaktuj się z nami. Jeśli nie masz jeszcze pewności i chcesz się czegoś dowiedzieć, zawsze możesz wpaść i porozmawiać z nami! 

W przypadku chęci złożenia deklaracji przynależności zachęcamy do kontaktu:

Chcesz zobaczyć podobne informacje?

Zobacz jeszcze

POMÓŻ NAM - TO NIC NIE KOSZTUJE</p><br></p>1,5% TAK NIEWIELE A(...)

Statystyczne podsumowanie 2022 roku</p>Ochotnicza Straż Pożarna w Świerzawie w 2022(...)

<blockquote><img src="https://icons.iconarchive.com/icons/wikipedia/flags/1024/UA-Ukraine-Flag-icon.png" width="100" class="note-float-left" style="float: left; margin: 15px;">Шановні біженці. Зважаючи(...)

Od dziś, dzwoniąc pod numer alarmowy, nie zostaniesz połączony z(...)

Świetnie wpisująca się kampania, której komentować nie trzeba. Pomimo iż(...)

Wielu z nas przytrafiło się widzieć lub nawet doświadczyć pożaru(...)

Od dłuższego czasu w sieci możemy trafić na różnego typu(...)

Jeśli masz ochotę, ucz się z nami!

Sprawdź czy wiesz!

Kurs ma na celu weryfikację podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, osobom poszkodowanym.

Test ma za zadanie zweryfikować wiedzę ogólną na poziomie średnim.